برندینگ و فرآیند برندینگ

 

آریستو با استفاده فرآیند برندینگ و بازاریابى دقیق و کارا با عنوان شش ضرورت اصلى برند، پایه هاى برنامه ریزى براى توسعه برند را فراهم مى آورد.

 

تحقیق و تجزیه تحلیل

در ابتدای فرایند برندینگ لازم است که شما نگاه دقیقی به مشتریان اصلی، رقبا، توانمندی ها و معیارهای اساسی شرکت خود داشته باشید. با تحقیقات می توانید پلی میان خود و مشتریان خود بسازید، پلی که فاصله شما با مشتریان را به واسطه شناخت نیازهای آنان پر می کند و حرکت مشتریان به سمت شما را تسهیل می کند و منجر به جذب بیشتر آنها و به تبع آن سودآوری فزون تر برای شرکت و یا سازمانتان می گردد.
در ابتدای فرایند برندینگ کافی است:

  • مشتریان بالفعل و بالقوه خود را به درستی بشناسید و به واسطه این شناخت مشتریان اصلی خود را بیابید و بر آنها تمرکز کنید.
  • دانش و اطلاعات بیشتری از رقبای خود کسب کنید، از این طریق است که می توانید جایگاه آنان را در بازار بشناسید.
  • شرکت و یا سازمان خود را به خوبی بشناسید، توانمندی ها و نقاط ضعف آن را درک کنید تا بتوانید آن را به سمت رشد یافتن سوق دهید.

موقعیت یابی

قدم بعدی در فرایند برندینگ تعریف و تصاحب موقعیتی شفاف و متمایز در بازار حوزه فعالیتتان به واسطه تجزیه و تحلیل تحقیقات است. موقعیت و جایگاه شما باید به درستی به این سوال پاسخ گوید که: چگونه می خواهید از رقبایی که در حال حاضر مشتریان اصلی شما را به خود جذب کرده اند متمایز باشید؟برای تعریف چنین جایگاهی لازم است:

  • متفاوت باشید: بدین معنا که محصولات و خدماتی ارائه دهید که شما را در میان رقبایتان برجسته کند.
  • متمرکز باشید: در حوزه فعالیت خودتان، فرصتی ویژه را کشف کنید و بر آن تمرکز کنید. تنها در این صورت است که مشتریان به دنبال شما خواهند بود و برای محصولات شما بهای بیشتری می پردازند.
  • سنجیده عمل کنید: بی گدار به آب نزنید قبل از هر چیز دریابید که فرصت ویژه ای که بر آن تمرکز کرده اید به قدر کافی مورد توجه است و یا خیر.

 

ایجاد تعهد

 

تعهد برند توسعه دهنده و ترویج کننده موقعیت رقابتی شرکت و یا سازمان شما است. تعهد شما باید شامل منافع قابل درکی باشد تا بتواند در مشتریان تمایل و علاقه برای محصولات و خدمات شما ایجاد نماید. توجه داشته باشید که تنها ایجاد یک تعهد خوب کافی نیست و لازم است که شما تعهد برندتان را در همه وجوه کسب و کار خود حفظ نمایید و تمامی افراد در شرکتتان را به حفظ آن پایبند سازید. تعهد برند برای ایجاد انگیزه در مشتریان لازم است سه هدف زیر را دنبال کند:

   • تعهد باید انتقال دهنده منافع محصولات و خدمات شما به مشتریان باشد، منافعی که برای مشتریان مطلوب باشند و توانایی این را که مشتریان را متقاعد به استفاده از محصولات و خدمات شما سازند داشته باشند.
   • تعهد باید موثق و قابل اعتماد باشد.

تعهد شرکت و یا سازمان شما باید همیشه، همه جا و در تمامی شرایط حفظ گردد.

خلاقیت

برای توسعه و گسترش برند خود، نیازمند آن هستید تا موقعیت و تعهدی را که به واسطه تحقیقات به دست آورده اید را به تصویر بکشید و یا آن را به گوش مشتریان برسانید، در این مرحله است که خلاقیت برایتان ضروری است، خلاقیت علاوه بر آنکه به واسطه خلق هویت تصویری و پیام ها شرکت شما را متمایز می کند، استراتژی های رفتاری، تبلیغاتی و بازاریابی شما را نیز شکل می دهد. شکل گیری هویت بصری، شعارها و پیام های تبلیغاتی، راهکارهای منحصر به فرد بازاریابی و غیره تماما حاصل خلاقیت است.

طرح های اجرایی

در این مرحله تمامی ایده های خلاقانه حاصل از مرحله قبل اجرایی می گردد، این مرحله می تواند شامل خلق یک هویت تصویری جدید برای شرکت شما و یا طرح های اجرایی جهت بازاریابی و تبلیغات شما باشد علاوه بر آن در این مرحله است که تمامی کارکنان شرکت و یا سازمان شما در مورد ماهیت و ارزش های برندتان آموزش می بینند و برای توسعه کسب و کار شما آماده می شوند.

مشاوره و نظارت در طول کلیه مراحل فرآیند برندینگ

به یاد داشته باشید که برندینگ فرایندی مقطعی و کوتاه مدت نیست و یک برند برای موفقیت نیازمند ارزیابی و نظارت مستمر است. نگران نباشید، شما در طی این مراحل و حتی بعد از آن تنها نیستید و می توانید از مشاوره و نظارت کارشناسان آریستو بهره مند شوید تا از حرکت برندتان در مسیر سودآور مطمئن باشید.

به یاد داشته باشید که:
با دست یابی و عمل به این شش ضرورت برند، چهره ای منحصر بفرد از یک شرکت به مشتریانش ارائه می شود که حاکی از اعتماد، اعتبار و ارزش های مهم آن شرکت است و از این طریق برند موفقیت را برای صاحبانش رقم می زند.