مراحل برندسازی بین المللی

 

 

مراحل برندسازی بین المللی

مراحلی که بطور مختصر در ذیل آورده شده است می تواند کسب و کارها را در ساختن یک برند جهانی و یا بین المللی راهنمایی کند.

 اطمینان پیدا کردن از وجود بازار 

موفقیتی که شرکت در بین مشتریان هدف فعلی در بازار کنونی بدست آورده است، دارای این معنی نیست که مشتریان هدف جدید نیز در بازار جدید با کالا یا خدمات ارتباط برقرار خواهند کرد. موثرترین اقدام در حل این مساله انجام تحقیقات بازار است تا برای شرکت یک برنامه کسب کار در بازار جدید فرآهم آورد. مهمترین اطلاعاتی که در این زمینه باید کسب شود، این است که، ارزیابی گردد، نیازها و خواسته­­هایی که کالا و خدمات شرکت پاسخ می­دهد، تا چه حدی توسط دیگر شرکت­ها بطور کامل پاسخ داده نشده است و اگر رقبایی در این بازار از لحاظ مشتریان بالقوه وجود دارد، چه چیزی در نظر مشتریان بالقوه شرکت و برند را متمایز خواهد کرد. اگر بازاری وجود دارد و رقیبی برای شرکت نیست، از دلیل نبودن آن اطمینان حاصل شود. آیا قوانینی برای توزیع کالایی وجود دارد و آیا برای مشتریان معنای خاصی دارد؟

 

 اطمینان پیدا کردن از ارائه کالا و خدمات در بازار جدید

 

باید تمهیدات و بسترهای لازم در خصوص ورود کالا به آن کشور و یا تولید در آنجا در نظر گرفته شود. قوانین وارداتی و تولیدی در بین کشورها بسیار متغیر و متفاوت است. لذا بایستی اطمینان حاصل کرد که محصولات بطور مداوم و پیوسته در دسترس مشتریان هدف جدید قرار می­گیرد. همچنین نیاز است تا دانسته شود که محصولات استانداردهای محلی را در مواد شیمیایی، اجزای ساختاری بکار رفته، بسته بندی و برچسب گذاری مناسب و … را رعایت می­نماید.

 

نام محصول و خدمات­ مورد بررسی و بازنگری مجدد قرار گرفته شود.

 

برای انتخاب نام محصول و یا خدمات خود، باید به حساسیت­های فرهنگی در مکان­های مختلف توجه نمود. ضروری است، نام کالا برای مشتریان هدف در بازار جدید دارای معنی مناسب در ترجمه انگلیسی و یا محلی باشد. در بسیاری موارد مشاهده شده که بعضی از نام­های برندها در کشورهای جدید دارای معانی و الفاظ نزدیکی بوده­اند که دارای بار منفی می باشند. برای بر طرف کردن این مشکلات می توان از افراد محلی کمک گرفت تا حساسیت­های فرهنگی و زبانی مشخص گردد.

 

لوگو و هویت بصری مورد بررسی و بازنگری مجدد قرار گرفته شود.

 

به همان ترتیب که در بالا گفته شده است، لوگو و نشانه های مورد بررسی قرار گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که کلمه یا نشانه ای نا خوشایند را در بازار جدید تداعی نکند. همچنین یک تحقیق بین المللی را نیز انجام شود تا مشخص گردد، لوگوی شرکت در بازارهای بین المللی دارای تشابه با دیگر لوگو ها می باشد یا نه؟ برای نمونه لوگویی که تداعی کننده صورت یک زن است، شاید کاربرد آن در برخی کشورهای مسلمان مناسب نباشد. بهترین راه برای درک و جلوگیری کردن از تاثیر منفی فرهنگی، مشاوره گرفتن از شرکت­های محلی و سایر شرکت­هایی است که حساسیت ­های فرهنگی و اجتماعی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

 

نیازمندی های بسته بندی در بازار جدید درک شود.

 

اگر شرکتی قصد داشته باشد تا کالایی را در بازار جدید بفروشد، نیاز دارد تا قوانین، سلایق مشتریان و نیازهای بسته بندی را در این بازار مورد توجه قرار دهد. فرهنگ­های مختلف برداشت­های متغیری از رنگ­­ها دارند لذا رنگهای بسته بندی کنونی می تواند عامل منفی برای فروش شرکت باشد. همچنین نوع بسته در برخی موارد می تواند اثرات منفی داشته باشد. بطور مثال یک کمپانی تولید کننده لوازم ورزشی توپ های تنیس و تنیس روی میز را در بسته های 4 تایی در ژاپن ارائه می کرد، حال آنکه عدد 4 بعنوان عدد نحس در ژاپن شناخته می شود. و طبیعتا شرکت مجبور شد تا کالاهای خود در بسته­بندی­های جدید ارائه دهد. بدین ترتیب که ملاحظه شد بسته بندی ها بقدری حساس هستند که موانع و مشکلات باورنکردی را می توانند برای شرکت­ها در بازارهای بین المللی ایجاد کنند. بعلاوه شاید بسته بندی ها با توجه به فرهنگ خرید مرسوم در بازار فعلی متفاوت از بازار هدف جدید شما باشد. این نکات می تواند شرکت­ها را در موقعیتی ضعیف تر نسبت به رقبا قرار دهد. بخصوص در مورد صنایعی مانند مواد غذائی شاید نیاز داشته باشند اطلاعات بیشتری با زبانهای بیشتری را بر روی بسته بندی­ها قرار دهید. علاوه بر کالا در برخی موارد بسته­بندی ها نیز دارای استانداردها و مقررات محلی می­باشد، لذا در بسته­بندی ها باید این موارد در نظر گرفته شود.

 

 ثبت نام­های تجاری و دامنه های اینترنتی

 

در صورت قصد ورود به بازارهای جدید فرآیندهای ثبت اختراع و یا نام تجاری را در بازارهای جدید باید آغاز شود، تا شرکت مطمئن گردد نام تجاری، کالا و خدمات حفظ خواهد شد. بطور مثال برای تجارت در آمریکای شمالی سایت موسسه NAFTA و برای تجارت در اروپا موسسه CTM از نامهای تجاری شما حفاظت خواهند نمود. ملاحظه دیگر که بایستی در نظر گرفت این است که دامنه اینترنتی به اسم شرکت در دامنه های بین المللی نظیرCOM , NET ,… و دامنه های محلی بازار جدید( بطور مثال BR برای برزیل) ثبت و یا در صورت امکان خریداری نمایید. اگر شرکت قصد دارد در 2 یا 3 کشور فعالیت نماید، بهتر است، برنامه برای فراهم آوردن ترجمه و به روزرسانی سایت بدان زبان ها داشته باشد.

مطالعات محلی در برندسازی و بازاریابی بین المللی نقش اساسی را دارد. مطالعات و تحقیقات می­تواند از هزینه­های غیر ضروری و اتلاف منابع شرکت و یا حتی شکست تلاش­های بازاریابی و برندسازی بین­المللی جلوگیری نماید. به­عبارت دیگر در وهله اول مطالعات محلی ریسک سرمایه­گذاری بر روی برندسازی و بازایابی بین المللی و یا جهانی را کاهش داده و بازده آن را بیشتر نماید. برای انجام این مراحل و ایجاد یک برند بین المللی، همیشه استفاده از منابع محلی بهترین بازده و دست آورد خواهد داشت تا به شرکت­ها کمک کنند، بازارهای جدید را درک کرده و وارد آن شوند. تقریبا غیر ممکن است که کارکنان و مدیران شرکت بتوانند فقط با ملاقات از کشورها فرهنگ­ها و حساسیت­های آن کشورها را درک و شناسایی نمایند. حتی اقامت داشتن برای مدتی و مسلط بودن به زبان غالب در آن کشورها نیز کمک چندانی در این زمینه نخواهد کرد. چرا که ممکن است مردم در خرده فرهنگ­های مختلف، حساسیت­های متفاوتی داشته باشند و معانی متفاوتی از یک مقوله برداشت کنند. مضافا ممکن است، نیازهای بازار و رفتار خرید نیز در داخل یک کشور دیگر در محل­های مختلف آن کشور متفاوت باشند و لذا شرکت­ها بدون استفاده از منابع محلی قادر نخواهند بود بازار جدید را آنگونه که باید مورد شناسائی و بررسی قرار دهند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.